0
1 Paylaşım

İngilizce Öğrenmek için En İyi Kitaplar, hepimiz bir dil öğrenmeyi, özellikle de İngilizce öğrenmeyi çok isteriz. Ama bunu yapmak için ne zamanımız vardır sözde ne de yeteneğimiz. İngilizce öğrenmek aslında sandığınız kadar zor bir şey değil, en azından kendinizi ifade edebilecek kadar öğrenmek. Bu demek değildir ki kurslara gidin, özel dersler alın ve dahası… Hayır arkadaşlar dil öğrenmek bizde bitiyor. Bunun en güzel örneklerinden biri de benim. Çünkü üniversitenin hazırlık sınıfına başlayana kadar İngilizce benim için hep  aşılmaz bir dağ olmuştu. Sonrasında ise kendi çabalarım ve üniversitemin katkılarıyla B2 seviyesine geldim. Bu seviyeye gelirken de şunu fark ettim; Kitap ya da herhangi bir İngilizce yazı okumak o kadar yararlı ki, kalıplaşmış öğeleri öğreniyorsunuz, kelimelerin cümle içerisinde nerede kullanacağını öğreniyorsunuz… Yani dil öğrenmenin temelinde okumak var. Seviyenize uygun haberde okuyabilirsiniz, kitapta. Bu yazımda, bence İngilizce Öğrenmek için En iyi Kitaplar nelerdir ? Bunlardan bahsedelim.

İngilizce Öğrenmek için En İyi Kitaplar

1. Seviyeli Okuma Kitapları

Seviyeli Okuma Kitapları, bu kitaplar İngilizcenizi geliştirmek için çok ideal kitaplar, özellikle İngilizce seviyeniz çok yüksek değilse. Bu kitapları D&R vb. sitelerden kolaylıkla satın alabilirsiniz. Bende İngilizce kitap okumaya bu kitaplardan başlamıştım. İngilizce öğrenmeye yeni başlamış biriyseniz “Beginner, starter, 0 ve 1 ve 2” seviye kitaplar sizin için en uygun seçenek olur. Giriş-orta seviye İngilizceniz varsa seviye 5’e kadar olan kitapları okuyabilirsiniz. Orta seviye İngilizceniz varsa son seviye İngilizce kitapları rahatlıkla okuyabilirsiniz. Ayrıca bir artısı da kitabın sonunda kitaba dair etkinlikleri de oluyor. Seviyeli Kitaplarda “Oxford” yayınlarının kitabını önerebilirim.


2. Sophie’s World (Sofi’nin Dünyası)|| JOSTEIN GAARDER

Kitap, 15 yaşında Sofi adlı bir kıza gelen bir mektupla başlıyor. Mektupta yazan tek şey “Kimsin?” ve bu soru üzerine Sofinin düşünme seramonisi başlamış oluyor. İlerleyen günlerde ise mektup gelmeye devam ediyor… Kitabın yazarı bu kitabı, okullarda verilen felsefe eğitimi yetersiz ve toplumun felsefenin önemini yeterince benimsememesinden dolayı felsefe tarihi üzerine bir roman yazıp bunu onbeşinci yaş gününde kızı Hilde’ye hediye etmek için yazmış.

Ben bu kitabı ilk bölüm hocamınız isteği üzerine okumuştum. Kitap felsefe tarihini anlattığı için bu kitabı okuyacak arkadaşların İngilizce seviyesinin en az B2 seviyesinde olması gerektiğini düşünüyorum. Daha düşük seviyede ki arkadaşlar yukarıda bahsettiğim gibi Seviyeli Kitapları veya Haberleri okuyabilir.


3.1st to Die(İlk Ölüm)|| James Patterson

İnsanları şeytanın bile aklına gelmeyecek şekilde öldüren bir katili yakalamak için bir araya gelen 4 kadını konu alan bir kitaptır. Bu kitap, Bir seri kitabı olduğu için devamını merak ederseniz kitap okuma alışkanlığı bile kazandırabilir. Yazarın anlatımı sade olduğu için kolaylıkla anlayacak ve yüzlerce kelimeyi, kelime haznenize katabileceksiniz.


4.Harry Potter|| J.K. Rowling

Harry Potter’ı bilmeyen kalmadı herhalde günümüzde, sonuçta kitapları milyonlarca satmış. İnsanlar filmlerini büyük beğeniyle izlemişti bu serinin. Belki İngilizce olarak bazılarınıza ağır gelecek olan bu kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Hele Kitapları Türkçe olarak da okumuşsanız, aslında çeviri yapılırken istemsiz de olsa bazı cümlelerin anlamının kaybolduğunu, kitabın bu halini daha çok beğendiğinizi göreceksiniz.


5.The Little Prince(Küçük Prens)|| Antoine de Saint-Exupéry

Kesinlikle ve şiddetle Küçük Prensi okumanızı tavsiye ediyorum. Küçük prens kitabından çıkaracağımız çok fazla ders var. İngilizce ve Türkçe her iki halini okumuş biri olarak, kesinlikle İngilizce halini okuyun. Türkçe çevirisi iki büyük üstad tarafından layıkıyla yapılmıştır. Ama kesinlikle İngilizce’den kendiniz okursanız daha fazla zevk alırsınız bu kitaptan. Konusu;Eserde bir çocuğun gözünden büyüklerin dünyası anlatılır. Sahra Çölü’ne düşen pilotun Küçük Prens’le karşılaşması ile başlayan kitap yirmi yedi bölümden oluşur. Özellikle Küçük Prens’in yurdundan ayrılıp altı ayrı gezegene yaptığı gezileri anlatan bölümlerde bazı tipik yetişkin yaşam biçimlerinin eleştirisi yapılır.~Vikipedia


 

 

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

Unuseful Unuseful
0
Unuseful
Useful Useful
0
Useful
hate hate
0
hate
love love
0
love

Mottomuz; Sizlere faydalı olacak içerikler sunmak. Sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.