0
6 Paylaşım

Are We Alone In The Universe?

News-Haber||Level-Seviye 2

In English

Is there lifestyles on other planets? Are we alone? These are of the most important questions humans have been asking for centuries. Now, scientists have launched a new search to find out if there is… Anybody… Out there.The researchers are from the SETI Institute in California. SETI stands for Search for Extraterrestrial Intelligence. The venture of SETI is, “to explore, recognize and give an explanation for the foundation and nature of life within the universe and the evolution of intelligence”. SETI scientists will use new technology to scan the sky for signs of alien lifestyles. They will share their data with the public. SETI hopes that by sharing data, “citizen scientists” could spot things missed by scientists.

SETI’s astronomers will use 28 large radio telescopes in their search for alien lifestyles. The telescopes are located all around the world. It will be the first time that a project will search the entire sky for signs of alien life.The signs they are searching out are called “techno-signatures”. These include things like alien chemicals, large amounts of oxygen, non-natural structures, and light from lasers.Astronomer Dr Tony Beasley said: “Determining whether we are alone within the universe as technologically capable life is among the maximum compelling questions in science.” Another scientist, Jill Tarter, said we’re getting closer to locating out if alien life exists.She said this science is now no longer fiction, but “almost mainstream”.


Türkçe

Diğer gezegenlerde yaşam var mı? Yalnız mıyız? Bunlar insanların yüzyıllardır sordukları en önemli sorulardan bazılarıdır. Şimdi, bilim adamları orada … birileri … olup olmadığını öğrenmek için yeni bir arama başlattı. SETI’nin misyonu, “evrendeki yaşamın kökeni ve doğasını ve zekanın evrimini araştırmak, anlamak ve açıklamaktır”. SETI bilim adamları, yabancı yaşam tarzlarının belirtileri için gökyüzünü taramaya yarayan yeni teknolojiyi kullanacaklar. Verilerini kamuoyu ile paylaşacaklar. SETI, verileri paylaşarak “vatandaş bilim adamları” nın bilim adamları tarafından kaçırılan şeyleri tespit edebileceğini umuyor.

SETI gökbilimcileri uzaylı yaşam tarzları için 28 büyük radyo teleskop kullanacaklar. Teleskoplar dünyanın her yerinde bulunmakta. Bir proje ilk kez tüm gökyüzünü yabancı yaşam belirtileri için arayacak. Aradıkları işaretlere “tekno-imzalar” deniyor. Bunlar yabancı kimyasallar, büyük miktarda oksijen, doğal olmayan yapılar ve lazerlerden gelen ışık gibi şeyleri içeriyor. Gökbilimci Dr. Tony Beasley: “Teknolojik olarak yetenekli bir yaşamın varlığı, evrende yalnız olup olmadığımızı belirlemek bilimdeki en zorlayıcı sorular arasında.” Başka bir bilim adamı Jill Tarter, uzaylı yaşamın olup olmadığını tespit etmeye yaklaştığımızı söyledi. Bu bilimin artık kurgu değilde, “neredeyse bir akım, trend” olduğunu söyledi.


Bu içerik hoşunuza gittiyse İngilizce Haberler katagorimizdeki haberleri inceleyebilir, İngilizce Öğreniyorum kısmından İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
6 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

Unuseful Unuseful
0
Unuseful
Useful Useful
0
Useful
hate hate
0
hate
love love
0
love

Mottomuz; Sizlere faydalı olacak içerikler sunmak. Sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.